Miałeś kolizję lub wypadek drogowy? Jest to dla Ciebie nowa sytuacja i nie wiesz jak w takich przypadkach postępować?
Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, których należy przestrzegać aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemności.
1. Zdjęcia
W miarę możliwości nie przemieszczaj pojazdu i postaraj się zrobić zdjęcia. W dzisiejszych czasach można to zrobić praktycznie każdym smartfonem. Dokumentacja z miejsca zdarzenia, wykonana bezpośrednio po jego zaistnieniu, jest często bezcenna. Przydaje się ona zarówno w procesie likwidacji szkody, jak również w postępowaniach przed organami państwa (policja, prokuratura, sądy). Porady jak wykonywać zdjęcia, znajdziesz tutaj.
2. Zawiadom policję
Przepisy nie obligują uczestników kolizji do wzywania policji na miejsce zdarzenia. Możliwe jest polubowne załatwienie sprawy, poprzez spisanie oświadczenia ze sprawcą zdarzenia, jednak w przypadkach wątpliwych warto to zrobić.
3. Monitoring
Rozejrzyj się po okolicy w poszukiwaniu kamer przemysłowych, zainstalowanych na budynkach, słupach, itp. i spróbuj skontaktować się z obsługującym kamery w celu uzyskania nagrań, lub też poinformuj o tym policję. Nie zwlekaj z tym, ponieważ większość systemów monitoringu zapisuje nagrania w pętli. Oznacza to, iż po pewnym czasie nowe nagrania są nadpisywane na starych. W zależności od pojemności rejestratora, okres ten wynosi od kilku dni, do kilku miesięcy. Niestety często zapis znika już po upływie tygodnia.
4. Sprawca – mandat
W przypadku, w którym jesteś sprawcą kolizji i nie masz co do tego żadnych wątpliwości, spisz oświadczenie i nie wzywaj policji. Oszczędzisz sobie kosztu mandatu oraz punktów karnych. Jeśli natomiast masz chociaż najmniejsze wątpliwości co do tego, czy wina jest po Twojej stronie – nie przyjmuj mandatu! To bardzo ważne, bowiem przyjętego mandatu w aktualnych realiach prawnych w Polsce nie można już anulować. Nieprzyjęcie mandatu niczym Ci nie grozi. Możesz zawsze przyznać się do winy i przyjąć grzywnę, ale już na spokojnie, po przenalizowaniu całego materiału dowodowego. Często okazuje się, iż „sprawca”, który przyjął mandat wcale nim nie jest. Przyjęcie mandatu zamyka postępowanie, a przy okazji policja nie wykonuje wtedy żadnych czynności na miejscu zdarzenia (brak zdjęć, wymiarowania śladów, itp.).
5. Zgłoszenie szkody
W zależności od tego, czy byłeś sprawcą kolizji, czy też poszkodowanym, możesz zgłosić szkodę w pojeździe, rzeczy lub na osobie właściwej, firmie ubezpieczeniowej. W przypadku gdy jesteś sprawcą możesz zgłosić szkodę tylko w ramach ubezpieczenia AC (auto – casco). W sytuacji gdy jesteś poszkodowanym przysługuje Ci odszkodowanie z polisy sprawcy. Wypełnij rzetelnie zgłoszenia szkody i załącz do niego zdjęcia z miejsca zdarzenia oraz ewentualne nagrania potwierdzające jego przebieg. Pamiętaj, że przysługuje Ci samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu!
6. Masz problem, bo jednak coś poszło nie tak przy likwidacji szkody, lub w postępowaniu przed organami państwa?
Często niestety zdarza się, że sprawy nie przebiegają po Twojej myśli. Ubezpieczyciel nie wypłacił odszkodowania, lub też jest ono zaniżone. Myślałeś, że jesteś poszkodowanym, ale w czasie postępowania okazało się, że jesteś sprawcą. Co wtedy?
Na pewno pomożemy i znajdziemy optymalne rozwiązanie problemu.