Kategorie
Blog

POTRĄCENIE PIESZEGO NA PRZEJŚCIU

Potrącenie pieszego przez samochód – przypadek oczywisty?

POTRĄCENIE A PIERWSZEŃTWO

W aktualnym wpisie chcieliśmy poruszyć istotny problem w ruchu drogowym, jakim jest potrącenie pieszego na przejściu dla pieszych.

Co roku setki pieszych staje się ofiarami potrąceń przez pojazdy. Co ciekawe, do znacznej liczby tych zdarzeń dochodzi na oznakowanych przejściach dla pieszych, w porze dziennej. Słysząc, iż potrącenie pieszego nastąpiło na przejściu dla pieszych, często automatycznie wskazywana jest wina kierowcy. Jednak w wielu przypadkach jedną z przyczyn wypadku jest również zachowanie osoby pieszej.

Poniżej przedstawiamy nagranie wypadku drogowego, polegającego na potrąceniu pieszego przez samochód osobowy. Do zdarzenia doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych w obszarze zabudowanym, przy dużym natężeniu ruchu drogowego.

CO POSZŁO NIE TAK?

Samochód jadący lewym pasem ruchu, zmniejszał prędkość w celu zatrzymania się przed przejściem dla pieszych, a w tym czasie kierujący samochodem, który jechał lewym pasem ruchu kontynuował jazdę, podejmując manewr wyprzedzania. Zachowanie kierującego pojazdem wyprzedzającym było zatem nieprawidłowe, co było pierwszym czynnikiem prowadzącym do zaistnienia wypadku.

Czy pieszy przyczynił się do potrącenia? Pieszy widząc pojazd zmniejszający prędkość podjął decyzję o rozpoczęciu pokonywania jezdni. Było to zachowanie błędne z dwóch powodów. Po pierwsze pieszy nie dokonał oceny sytuacji na drugim pasie ruchu, a po drugie rozpoczął pokonywanie jezdni biegiem. Bieg pieszego jest łatwy do wytłumaczenia w danej sytuacji. Pieszy najprawdopodobniej próbował zdążyć dobiec do tramwaju, oczekującego na przystanku i na tym skupił całą swoją uwagę.

W danym przypadku potrącenia błędy popełnili obaj uczestnicy zdarzenia. Kierujący samochodem, popełnił błąd, ponieważ wyprzedzał drugi pojazd przed przejściem dla pieszych. Z kolei pieszy popełnił błąd polegający na niewłaściwej ocenie sytuacji i przebieganie po jezdni.

ROLA NAGRANIA W ANALIZIE ZDARZENIA

Nagranie wypadku umożliwia precyzyjne ustalenie jego przebiegu i jest jednym z najważniejszych dowodów. Dzięki nowoczesnym narzędziom analitycznym możliwe jest wykonanie precyzyjnych obliczeń, obejmujących m.in. prędkości pojazdu i pieszego oraz ustalenie widoczności zarówno z miejsca kierowcy oraz z punktu widzenia pieszego. Te ustalenia są kluczowe w analizie wypadku drogowego i mają istotne znaczenia w postępowaniu przed sądami karnymi oraz cywilnymi.

W jednym z kolejnych wpisów przedstawimy szczegółowe odtworzenie przebiegu potrącenia pieszego, w tym również obliczenia symulacyjne i wizualizacje wykonane na bazie przeprowadzonych obliczeń.

Potrącenie pieszego przedstawione na nagraniu na szczęście zakończyło się tylko drobnymi potłuczeniami i uszkodzeniem pojazdu, jednak w wielu innych tego typu przypadkach nie dochodzi do happy endu.